top of page

90 vuotta täyttänyt Seppo Heikkinen on tehnyt paljon Puolangan hyvinvoinnin kehittämiseksi


Olet ollut elämäsi aikana monessa mukana. Sanoisin, että Puolangan kohdalla olet merkittävä henkilö.

Näin Eläkeliiton Puolangan yhdistyksen hallituksen puheenjohtaja Heikki Väyrynen kuvaili juhlapuheessaan Seppo Heikkistä, jonka 90-vuotisjuhlia vietettiin viime viikon maanantaina Mäntykodilla. Puolangan yhdistyksen hallitus oli saapunut muistamaan Heikkistä hänen juhlapäivänään, sillä hän on toiminut Puolangan yhdistyksessä koko sen 50-vuotisen historian ajan. Heikkinen on Eläkeliiton kunniajäsen.

Väyrynen nosti juhlapuheessaan esiin, että Heikkinen on tehnyt paljon Puolangan kunnan hyvinvoinnin kehittämiseksi. Hän on toiminut lukuisissa luottamustoimissa sekä esimerkiksi kunnallispolitiikassa kunnanhallituksen ja kunnan valtuuston puheenjohtajana.

- Olet vaikuttanut kunnallispolitiikassa, ei vain oman kunnan kehittämiseen, vaan myös maakunnallisesti ja isänmaan asioiden hoitoon, Väyrynen kiitteli.

Seppo Heikkisen ansiota on esimerkiksi se, että Eläkeliiton Puolangan yhdistyksellä on omistuksessaan eläkeikäisille vuokra-asuntoja tarjoava Kesäranta.


Seppo Heikkisen 90-vuotishaastattelun voi lukea 28.7. ilmestyneestä Puolanka-lehdestä.


Laura Heikkinen

280 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

Comments


bottom of page