top of page

Anssi muutti viettämään eläkevuosiaan sukujuurilleen

  • 6 päivää sitten
  • 1 min käytetty lukemiseen

Puolangan väkiluvussa tapahtuu aina silloin tällöin myönteisiä muutoksia, kun joku entinen puolankalainen eläköitymisensä seurauksena kopistaa kaupunkipölyt jatsareistaan ja muuttaa asuinkirjansa takaisin synnyinseudulleen.

Helmikuun alussa kävi niin, että Anssi Hyttinen muutti Oulusta Kesärantaan, jonne hän on sisustanut kotiaan. Kesärannan koti tuntuu hänelle hyvänä paikkana asua vaikka elämänsä loppuun saakka.

Anssin sukujuuret ovat vahvasti Puolangan maaperässä, sillä hänen äitinsä Salli Keräsen sukua on asunut Rasinkylällä ja isänsä Vilho Hyttinen Väyrylässä Nalkin kyläkulmalla.

- Lapsuuteni kului isäni rakentamassa Mäntyrinteen talossa, josta pitäen kävin kaksi ensimmäistä luokkaa kirkonkylän koulussa Aino Piipposen opissa. Ouluun muutettiin kesällä 1974, Anssi kertoi.

- Muutin 50 vuoden jälkeen Puolangalle takaisin saadakseni sielunrauhan, enkä halunnut unohtaa juuriani. Täytän 10. maaliskuuta 60 vuotta, joten loppuelämäni haluan viettää täällä, Anssi totesi.

- Tarkoitukseni on alkaa tutustua paikkakuntaan vaeltaen Puolangan kauniissa vaaroissa, joihin olen aivan ihastunut. Ikänsä täällä asuneet näyttävät tottuneen niihin ja tulleet niille sokeiksi. Monet taitavat pitää niitä itsestään selvyytenä. Kalastus ei ole kuulunut harrastuksiini Oulussa asuessani, mutta voinhan täällä käydä vaikkapa pilkillä tai kesällä pitää kalavehkeet mukana repussani.

Lue enemmän 25. helmikuuta ilmestyneestä Puolanka-lehdestä.


Rauni Räisänen, kuva Eija Luukkonen

 
 
 

Kommentit


bottom of page