top of page

Asenteet muuttuvat - Mietteen toiminta koetaan hyväksi ja tärkeäksi


Puolangan Miete järjesti yleisölle parisen viikkoa sitten S-kaupan pihalla mahdollisuuden tutustua yhdistyksen toimintaan ja toimijoihin. Miete on toiminut Puolangalla 15 vuotta, ja sen toiminta koetaan hyväksi ja tärkeäksi. Sairastuneiden ja muidenkin asenteet ovat muuttumassa stigmasta hyväksyntään.

Paikalla käyneiden joukosta suurin osa koki mielenterveysasiat yhtä tärkeänä kuin fyysisen ja sosiaalisen terveyden. Joidenkin mukaan apua tulisi hakea ajoissa eikä jäädä yksin kotiinsa asioita pyörittelemään.

Monen mielestä jokainen voi jossakin elämänsä vaiheessa kokea mielensä järkkyvän ja asia voi aiheuttaa muun muassa nukkumisongelmia, syrjäytymistä ja yksinäisyyttä, jota koronan vuoksi monet ovatkin kokeneet.

Mietteen ulostulo ihmisten pariin kertomaan toiminnastaan on koettu hyvänä asiana niin jäsenistön kuin paikalla kävijöiden mielestä. Yhdistyksen toimintaa haluttiin tukea ostamalla muun muassa arpoja ja leivonnaisia.

Aiheesta enemmän 6. lokakuuta ilmestyvässä Puolanka-lehdessä.


Rauni Räisänen, kuva Terttu Herukka

113 katselukertaa

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

留言


bottom of page