top of page

Pohjanoteeraus ei pettänyt – yleisöä ei edes vesisade hidastanut

  • 5.8.
  • 1 min käytetty lukemiseen


Viime viikonloppuna Pessimismitalolla ja sen pihapiirissä järjestetty Pohjanoteeraus-festivaali alkoi kauniissa säässä perjantaina. Illan aikana sateet saapuivat, mutta ne eivät näyttäneet hidastavan yleisöä. Kahden päivän aikana kuultiin niin pehmeää poppia kuin rankempaakin musiikkia. Pessimistien väliaikaohjelmat vetivät väkeä lähes yhtä paljon kuin varsinaiset artistit.

Perjantaina festarit käynnisti Electric Elisa elektronisella popillaan. Sään puolesta alku oli tuulinen ja taivaalle kerääntyi uhkaavia pilviä, mutta festarikansa oli varustautunut hyvin sadeviittojen kanssa.

Seuraavaksi esiintynyt Valkea soitti kaikuvoittoista pop-rockia. Yhtyeen ohjelmistossa oli myös kantaaottavia kappaleita, kuten Hietasaaren rakentamista käsitellyt kappale. Erityisesti kitaristin energinen esiintyminen loi keikalle hyvää fiilistä.


Oskari Sukanen


Pohjanoteeraus-festarin kuulumiset Puolanka-lehdestä 5.8.

 
 
 

1 kommentti


Daniele Kowalski
Daniele Kowalski
kuusi päivää sitten

Olen itse pyrkinyt löytämään mahdollisimman selkeän tavan seurata kauden 2025/2026 tapahtumia ilman jatkuvaa eri sivustojen välillä hyppimistä. Sarjataulukon ja tulosten tarkistamiseen toimii mielestäni parhaiten alusta, jossa näkyvät nopeasti myös tulevat ottelut sekä keskeiset pelaajatilastot samassa näkymässä. Jos jokin matsi jää näkemättä, olen katsonut tapahtumat ja tilanteet sivustolta valioliigatilastot.fi, josta näkee myös parhaat maalintekijät ilman turhaa selailua. Yksinkertainen data ja selkeät numerot riittävät hyvin yleiskuvan saamiseen sarjan tilanteesta, eikä tietoa tarvitsee etsiä monesta paikasta erikseen.

Tykkää
bottom of page