top of page

Ravintola Esterin tietovisa Esterissä ja etänä 20.3. kello 17

Ravintola Esterin tietovisa käydään 2-4 -henkisin joukkuein sekä paikan päällä Esterissä että etänä kello 17 alkaen. Vastausaikaa on kello 18 saakka. Mikäli haluat osallistua kisaan, lähetä vastauksesi osoitteeseen tuomo.seppanen@puolanka-lehti.fi kisan jälkeen HETI kello 18. Myöhemmin lähetetyt vastaukset eivät ehdi mukaan kisaan. Kysymykset 1-10 tulevat kello 17 ja 11-20 kello 17.30. Kisaan osallistuville lähetetään oikeat vastaukset kisan jälkeen ja ne julkaistaan myös ensi viikon Puolanka-lehdessä. Kysymykset kysyi Tuomo.


Visaan osallistui neljä joukkuetta, kaksi Esterissä ja kaksi netissä. Voiton veivät Esterissä Sambot 13,1 pisteellä. Toisena Takakylän Tavikset Joukokylästä 13 ja kolmantena Rane ja me Esterissä 12, 8 pistettä. Neljäs oli Royal We 10,1 pistettä.

Visa jälleen ensi sunnuntaina 27.3. kello 17 Esterissä ja etänä. Kysymykset kysyy Anu ja kaikki ovat tervetulleita visailemaan.


1. Mitä on linttaus tai linttaaminen?

2. Mikä oli Sturmbock?

3. Mikä on Cold Response 2022?

4. Mikä oli kuulantyöntäjä Valerie Adamsin tyttönimi?

5. Mikä auto tunnettiin aikoinaan nimeltä Juustohöylä?

6. Miten ”Vladimir Zelenski” kirjoitetaan oikein?

7. Mistä urheilulajista Niko Vuorinen tunnetaan?

8. Mikä eläin on Felis catus?

9. Mitä yhteistä on Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäisellä ja Turun piispa Mari Leppäsellä?

10. Ketkä kuusi suomalaista ovat saaneet paitansa NHL-joukkueen hallin kattoon?

11. Terhi on venemerkki, mutta minkä muun tuotteen merkki se on?

12. Mikä laji tunnettiin aiemmin nimellä mintonette?

13. Mitä tarkoittaa regenerointi?

14. Milloin käytiin ensimmäinen Krimin sota?

15. Missä pidetään tänä vuonna Eurovision laulukilpailut?

16. Mitkä numerot ovat darts-tikkataulussa a) kello 12:ssa ja b) kello 6:ssa?

17. Minkä nimiset ovat Sotkamon Ohravaarassa tehdyt puusukset?

18. Mikä on kasuuni?

19. Minkä niminen on Heinävedellä sijaitseva luostari?

20. Kenen suomalaisen kirjailijan novellit tunnetaan ”lastuina”?

73 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

Comments


bottom of page