top of page
Etsi

Runot ja laulut herkistivät kuulijat

  • toimitus7
  • 24.3.
  • 1 min käytetty lukemiseen


Viime viikon keskiviikkona kirjastossa oli runo-ja lauluilta, jossa esiintyi kokoonpano Ranstakka. Kokoonpanoon kuuluvat Anja Hyttinen, Kaarina Daavittila, Hilkka Oikarinen ja Eeva-Liisa Polso. Haitaria soitti Pasi Moilanen.

Tapahtuma järjestettiin sopivasti naiskirjailijana uraa uurtaneen Minna Canthin päivänä. Tapahtuman keskiössä olikin naisen elämänkaari - sieltä alusta väistämättömään loppuun. Elämänmakuisesta elämästä kertoivat monet tunteet ja koettelemukset, joita nainen voi kohdata. 

Tilaisuudessa kuultiin Anja Hyttisen ja Eeva-Liisa Polson kirjoittamia runoja elämän varrelta. Mukaan mahtui myös yksi Merja Topin runo. Lisäksi esityksessä kuultiin menneiden aikojen tunnelman täyteisiä kappaleita, kuten Tulenliekki, Tango ruohikolla ja Oi niitä aikoja. 

Tilaisuus sai kuulijat herkistymään ja silmiäkin piti välillä pyyhkiä.

Esiintyjät olivat tapahtuman päätteeksi tyytyväisiä. Runo- ja lauluillan idea syntyi, kun monet palaset loksahtivat kohdilleen. Anja ja Hilkka olivat puhuneet runotapahtumasta, Eeva-Liisa taas laulutapahtumasta.

Oikeastaan kaikki oli jo valmista ja tarvittiin laulaja, joten soitto lähti Kaarinalle. Näin kokoonpano rakentui kasaan. 

- Pari kertaa harjoiteltiin ja aina tuli muutoksia ja lisää lauluja, Kaarina kertoi.

Lue enemmän 26. maaliskuuta ilmestyvästä Puolanka-lehdestä.


Laura Tolonen

Comments


bottom of page