top of page

Eläkeläisten rantaongintakisoja vietettiin helteessä


Puolangan eläkeläiset ry:n perinteisiä rantaongintakisoja vietettiin Taivallahdessa lauantaina helteisen aurinkoisessa säässä. Paikalle oli saapunut mukavasti väkeä nauttimaan kauniista päivästä sekä kokeilemaan, soisiko Ahti antejaan. Rantaongintaan ilmoittautuneita oli kaikkiaan 25 henkeä.

Rantaongintakisat käynnistyivät lauantaina aamukymmenen aikaan, ja aikaa kalastaa oli kaikkiaan kolme tuntia. Sinnikkäimmät osanottajat onkivatkin aivan viimeiseen hetkeen asti. Puolankalainen Timo Keränen viihtyi kalastamassa Taivallahden venesataman kupeessa, vaikka saalista oli tullut hänen mukaansa melko heikosti.

- Kolme pientä ahventa, Keränen esitteli saalistaan.

Tapahtumaa järjestämässä ollut Puolangan eläkeläiset ry:n puheenjohtaja Eero Parkkinen kertoi, että rantaongintakisat aloittivat yhdistyksen tapahtumakesän. Koronan vuoksi yhdistyksen toimintaa on päästy käynnistämään tänä vuonna ensimmäisen kerran toukokuun puolivälissä.


Laura Heikkinen


Lisää rantaongintakisoista voi lukea huomenna 7.7. ilmestyvästä Puolanka-lehdestä.234 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

Komentarze


bottom of page