Kunnon kevätpäivä kokosi kainuulaiset Puolangalle
- toimitus7
- 1 päivä sitten
- 1 min käytetty lukemiseen

Perjantaina vietettiin Puolangalla Kainuun Kunnon kevätpäivää, joka järjestettiin jo 20:tta kertaa. 140 kainuulaista, lähinnä ikäihmisistä koostunutta virkeää ihmistä pääsi kokeilemaan fyysisiä taitojaan ja rajojaan monenlaisissa tehtävissä niin sisätiloissa liikuntahallissa kuin sen läheisyydessä luonnon helmassa kirkkomännikössä.
Alun perin Kunnon kevätpäivä on lähtenyt liikkeelle Kainuun Liikunnan toimijoiden ajatuksesta järjestää ikäihmisille liikuntatapahtumia, jonka avulla edistetään liikunnallista elämäntapaa, mikä onkin koko tapahtuman pääajatus. Kunnon kevätpäivää vietetään vuosittain Kainuun eri kunnissa.
- Nyt on saatu mukaan Kajaanin ammattikorkeakoulun liikunnanohjaajaopiskelijat toteuttamaan tätä tapahtumaa. Heiltä tulee päivän ohjelman sisältö, suunnittelu ja toteutus, kertoi Kainuun Liikunnan terveys ja hyvinvointiasiantuntija Matias Ronkainen, joka toimi Kunnon kevätpäivän organisoijana.
Puolangalta Kunnon kevätpäivässä oli mukana muun muassa Aila Määttä. Hän koki Kunnon kevätpäivä -tapahtuman oikein mukavaksi.
- Minä saan täällä sellaista liikuntaa, mitä minä en kotioloissa saa. Täällä on ollut tosi kivaa ja esimerkiksi nämä venytykset ovat sellaisia, joita ei tule tehtyä. Ja täällä saa uusia tuttavuuksia, Määttä sanoi.
Aiheesta enemmän 21. toukokuuta ilmestyneessä Puolanka-lehdessä.
Tuomo Seppänen
Comments