Riemuylioppilailla riemukas jälleennäkeminen
- 1 päivä sitten
- 1 min käytetty lukemiseen

- Todella hauskaa, että saimme tämän porukan kokoon. Tämä on yhtä riemua, totesi riemuylioppilaiden tervehdyspuheen pitänyt Hellevi Virkkunen.
Riemuylioppilaat kokoontuivat Puolangan lukion ylioppilasjuhlaan, jossa he yhtä aikaa uusien ylioppilaiden kanssa laittoivat ylioppilaslakit päähänsä. Ylioppilasjuhlan ja sankarihautausmaalla vierailun jälkeen he kokoontuivat yläkoulun matematiikan luokkaan juttelemaan ja muistelemaan, jokainen pulpetin takana aivan kuten koulussa on tapana.
Heitä oli kokoontunut 16 juhlistamaan 50 vuotta sitten tapahtunutta ylioppilaspäiväänsä Puolangan lukiossa. Valmistuessaan heitä oli 26. Sankarihautausmaan muistomerkillä ennen kukkien laskemista muistettiin poismenneitä hiljaisella hetkellä.
Riemuylioppilaiden tapaamisesta enemmän 17. kesäkuuta ilmestyvässä Puolanka-lehdessä.
Oskari Sukanen, kuva Tuomo Seppänen



Veikkausliigan kausi 2026 on käynnissä huhtikuun alusta marraskuuhun asti ja sen rakenne on tänä vuonna tavallista monimutkaisempi. Kaksitoista joukkuetta pelaa ensin 22 ottelua, minkä jälkeen sarjat haarautuvat kahteen ryhmään. Olen huomannut että jalkapalloliigat.fi päivittää tilastoja tunnin välein, mikä tekee seurannasta melko sujuvaa ilman jatkuvaa manuaalista hakemista. Sarjataulukossa näkyvät lyhenteet P, W, D, L, Goals, Diff ja Pts avaavat itsensä nopeasti kun logiikan ymmärtää. Diff kuvaa maalieroaa ja Pts kertoo kertyneet pisteet, joita voitosta saa kolme, tasapelistä yhden ja tappiosta nolla.
Kauden parhaita pelaajia on tässä vaiheessa vaikea nimetä aukottomasti koska pelejä on vielä jäljellä, mutta tilastojen perusteella nousee esiin selkeitä nimiä sekä maalintekijöiden että syöttäjien joukosta.