top of page

Sanna Sutela valittiin yksimielisesti Puolangan Ryhdin uudeksi puheenjohtajaksi
- Haluan olla teidän kaikkien kanssa yhdessä nostamassa tämän seuran uudelleen jaloilleen. Yritän puheenjohtajana toimia niin, että saamme talouden kuntoon ja lisää jäseniä seuraan, jotta kaikilla puolankalaisilla on mahdollisuus olla osa Ryhti-perhettä, kiteytti Puolangan Ryhdin uusi puheenjohtaja Sanna Sutela kiitossanoissaan maanantaina Honkavaaran hiihtokeskuksen kahviossa pidetyn Ryhdin vuosikokouksen päätteeksi.

Pitkän ja ansiokkaan uran Ryhdin puheenjohtajana tehnyt Martti Köngäs saateltiin eläkkeelle. Hän ilmoitti jo vuosi sitten Ryhdin vuosikokouksessa, että tämä kausi olisi hänen viimeinen.

Ryhdin viimeisin toimintavuosi on ollut monessa mielessä vilkas, mutta myös hyvin raskas. Kainuun rastiviikko sujui onnistuneesti, mutta Honka Areenan rahoituskuviot söivät seuran talouden pakkasen puolelle. Ryhti joutui ottamaan pankkilainaa 10 000 euroa selviytyäkseen Honka Areenan kattamisen Ryhdin noin 80 000 euron rahoitusosuudesta.

Jääkiekkokaukalon kattaminen tehtiin Puolangan kunnan hallinnoimana leader-hankkeena, jossa yksityisrahoitusosuuden maksoi Ryhti. Jotta hanke saatiin maksatukseen, Ryhdin omarahoitusosuus piti maksaa kesällä kerralla pois, mikä osaltaan aiheutti seuran kassavajeen.

Ryhdin tulos kääntyikin 65 000 euroa tappiolliseksi, mikä selittyi suoraan 80 000 euron Honka Areenan rahoitusosuudesta.

Kokouksessa keskusteltiin vilkkaasti lähes koko kolmetuntisen kokouksen ajan. Ryhdin talous oli luonnollisesti yksi pääaiheista, mutta myös seuran toiminta sekä tulevaisuus puhuttivat kokousväkeä.

Aiheesta enemmän 21. joulukuuta ilmestyvässä Puolanka-lehdessä.


Tuomo Seppänen


305 katselukertaa

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

Comments


bottom of page