SM-Liigan "esikisa" onnistui hyvin
- toimitus7
- 1 päivä sitten
- 1 min käytetty lukemiseen

Sunnuntaina testattiin Roninkankaan uudistettua rataa Puolangan Vaarat XVI -jokamiesluokan kisoissa. Radalla on kaksi mutkaa loivennettu ja toiseen lisätty asfaltointia.
Muutokset olivat onnistuneita ja rata todettiin erittäin hyväksi. Sunnuntain kisojen jälkeen se on valmis elokuun lopussa olevien jokamiesluokan SM-Liigan kilpailuja varten. Kisoissa testattiin samalla myös järjestelykoneistoa, jonka senkin todettiin olevan pientä viilausta vaille valmis.
Puolangan MK/UA:n puheenjohtaja Juho Väisänen totesi kisojen aikana, että kaikki toimii niin kuin pitääkin. Samaa sanoi kilpailunjohtaja Kyösti Rusanen kisojen jälkeen.
- Kisa meni olosuhteisiin nähden hyvin. Sateinen ja viileä sää rokotti yleisöä, mutta itse kisat menivät hyvin, Rusanen kertoi.
- Kaikki kisoihin liittyvät toiminnat sujuivat ja saatiin esimakua SM-kisojen järjestämiseen. Pientä viilausta vielä on järjestelyissä.
Lue enemmän 4. kesäkuuta ilmestyneestä Puolanka-lehdestä.
Tuomo Seppänen
Comments